در انتظار صبح
گروه صبح روشن تماس با ما
  درباره ما

یا بصیر بالعباد

" «أَ لَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِي السَّماء» خدای متعال برای اینکه جریان های زندگی و تاریخ را به درستی به بشر بفهماند این تمثیل را در قرآن کریم می آورد که هر پدیده ای، هر جریانی، هر فکری و هر واقعیتی در جامعه و در تاریخ در صورتی می ماند و بارور می شود که در اصل و ریشه، طیب و پاکیزه باشد؛ مانند درختی که طیب و پاکیزه باشد. یعنی درختی که در اصل، سالم است و دچار نقص و بیماری و آفت نیست، و این درخت در زمینی که می تواند درخت را بارور کند، غرس می شود؛ این چنین درختی رشد می کند و باقی می ماند و در زمان خود شکوفا می شود و در زمان خود میوه ی شیرین و مطلوب را می دهد و انسان از آن بهره می برد. یک حادثه، یک پدیده اجتماعی هم همین طور است. کلمه یعنی همه پدیده ها و همه حادثه ها و همه ی اندیشه ها و عقیده ها. خلاصه همه ی چیزهایی است که در این عالم به انسان ارتباطی دارد. کلمه، اگر طیب باشد، اگر سالم باشد و اگر مانند نهالی که در سرزمین مناسبی غرس می شود در سرزمین مناسب خود قرار گیرد، رشد می کند. همه ی جریان های تاریخ را و همه ی حوادث را می شود با این ترتیب و با این معیار، نسبت به ماندن یا نماندن پیش بینی کرد." رهبر معظم انقلاب اسلامی/24اسفندماه 1358

در اردیبهشت 1386 تشکل دانشجویی صبح روشن توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه سوره به عنوان شاخه ایثار امورشاهد و ایثارگر دانشگاه تشکیل شد. مهم ترین اهداف اعضای تشکل برای گردهم آمدن، احساس نیاز موجود در محیط برای انجام فعالیت های فرهنگی، گسترش فضای معنوی در دانشگاه و پیگیری دغدغه هایشان در عرصه فرهنگ و هنر جامعه بود.

با تشکیل تشکل دانشجویی صبح روشن، فعالیت های این تشکل آغاز شد. مهم ترین عنوان فعالیت های انجام شده توسط تشکل به شرح ذیل است:
1. راه اندازی کتابخانه تخصصی مهدویت
2. برگزاری مراسم های بزرگداشت برای مناسبت های دینی
3. برگزاری اردوهای زیارتی-فرهنگی
4. برگزاری ورک شاپ، نشست های تخصصی، کرسی های آزاداندیشی و مسابقه در زمینه های؛ مسائل دینی، اخلاق اسلامی، سبک زندگی، هنراسلامی، رسانه اسلامی، عرفان های نوظهور، تاریخ اسلام.

مهم ترین فعالیت تشکل دانشجویی صبح روشن برگزاری جشنواره بین المللی در انتظار صبح بود. این جشنواره دارای چند ویژگی بود که آن را برجسته می کرد: نخست؛ موضوع جشنواره که مهدویت بود. دوم؛ عوامل جشنواره، دانشجو بودند. سوم؛ رشته های جشنواره هنری بودند. چهارم؛ گستره برگزاری جشنواره بین المللی بود. پنجم؛ نهادها و سازمان های فرهنگی کشور حامی آن بودند (متاسفانه برخی از این نهادها در لحظه آخر به تعهدات خود عمل نکردند). ششم؛ اساتید مطرح کشور در رشته های مختلف هنری در جشنواره و بخش های داوری مشارکت داشتند. هفتم؛ ارسال اثر به جشنواره در چهار سال برگزاری روند صعودی داشت و آثار رسیده به جشنواره چهارم سه برابر تعداد آثار رسیده به جشنواره اول بود. هشتم؛ فشار کاری جشنواره مانع از عدم برگزاری آن نشد و چهار جشنواره در چهار سال متوالی برگزار شد. نهم؛ آثار ارسالی هنرمندان غیرمسلمان از کشورهایی مانند مجارستان، سوییس، چین و ... با موضوع مهدویت قابل توجه بود. دهم؛ پیام ها و آثار هنرمندان شیعه از کشورهایی مانند بوسنی و هرزگوین، انگلستان، عربستان، پاکستان، لبنان، عراق، بحرین قوت قلب عوامل برگزاری جشنواره بود. یازدهم: تولید چند هزار اثر هنری با موضوع مهدویت در قالب پوستر، لوگو، نمایشنامه، معرق و نقاشی تولید شد که به امانت در اختیار نهادهای فرهنگی و مسئولان دانشگاه سوره قرار گرفت.

یکی دیگر از فعالیت های شاخص تشکل دانشجویی صبح روشن، برگزاری جشنواره سراسری ادبی طهورا بود. این جشنواره ادبی با محوریت ائمه اطهار(ع) و نگاه خاص به امام هادی (ع) مورد توجه شاعران و نویسندگان کشور قرار گرفت.

همچنی
ن فراخوان گزارش نویسی امتداد مظلومیت یکی دیگر از فعالیت های شاخص تشکل دانشجویی صبح روشن بود. این فراخوان در رشته گزارش نویسی با موضوع جنایت های تکفیری ها و ظلم و ستم به عزاداران امام حسین (ع) طراحی گردید که متاسفانه بنابه دلایلی اجرایی نگردید.

در روزهای آخر بهمن 1392، اعضای شورای مرکزی تشکل دانشجویی صبح روشن با مرور مخالفت ها، محدویت ها و مشکلاتی که از سال 1390 گریبانگیر تشکل شده بود و با در نظر گرفتن مسئله فارغ التحصیل شدن تعداد قابل توجهی از اعضای تشکل، تصمیم گرفتند تشکل دانشجویی صبح روشن را منحل کنند. این تصمیم در نامه ای به اطلاع مسئولان دانشگاه رسانده شد.

از شش سال فعالیت تشکل دانشجویی صبح روشن، خاطرات تلخ و شیرین، تنها مانده در این دنیا برای اعضای تشکل بود. و قوت قلب شان، کار و تلاش شان برای اهل بیت (ع) و دلگرمی شان یادآوری آنچه که شیعیان مظلوم قطیف و احساء می نوشتند.

انشاء الله سایت انتظار صبح پیگیر دغدغه هایی خواهد بود که به خاطر آن تشکل صبح روشن تشکیل شد. انشاء الله ...
كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است ـ طراحی و تولید: "خاکریز ایمان و اندیشه"