در انتظار صبح
گروه صبح روشن تماس با ما
ارسال به دوستان  چاپ
  سینمای دفاع مقدس متولی و دلسوز ندارد


ارسال: جمعه - 7 خرداد 1389-23:03:05
انسیه شاه حسینی ، کارگردان حوزه دفاع مقدس در گفتگو با پایگاه خبری هنر : سینمای دفاع مقدس مانند طفلی یتیم، هیچ متولی و دلسوزی ندارد.


یک کارگردان حوزه دفاع مقدس گفت: سینمای دفاع مقدس مانند طفلی یتیم، هیچ متولی و دلسوزی ندارد.

انسیه شاه حسینی نویسنده و کارگردان سینما در گفت‌وگو با هنرنیوز درباره برپایی یازدهمین دوره جشنواره فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس، پس از 5 سال وقفه گفت: سالهاست که فیلم‌های دفاع مقدس یتیم هستند و هیچ متولی و دلسوزی ندارند. مانند یک بچه یتیم که همیشه سختی کشیده و دست آخر اگر خیلی شریف باشد کارگر می‌شود و گرنه رو به بزه‌کاری می‌آورد. وی افزود: سازندگان فیلم‌های دفاع مقدس نیز مانند سرنشینان یک کشتی شکسته‌اند که هر کدام بر روی تکه چوب‌های برجای مانده آن کشتی ویران شده آویزان شده‌اند و دست و پا می‌زنند و هر مسئولی که می‌آید بر حسب سلیقه خود در مورد آثار آنها و جشنواره‌های مربوط به فیلم‌های دفاع مقدس اظهارنظر می‌کنند. شاه‌حسینی ادامه داد: متاسفانه هیچ کس ارادتی به ژانر دفاع مقدس ندارد. همه در جلسات مختلف فقط حرف می‌زنند ولی در عمل چیزی ارائه نمی‌دهند و میزگردهایی که برگزار می‌شود بدون بازخورد و خروجی مشخص و مناسبی به پایان می‌رسند.


برخورد سلیقه‌ای با فیلم‌های دفاع مقدس

وی که ساخت فیلم‌هایی نظیر «شب بخیر فرمانده»، «غروب شد بیا» و «پنالتی» را در کارنامه هنری خود دارد خاطرنشان کرد: اگر مسئولان فرهنگی کشور ارزش‌های دفاع مقدس را با تمام وجود باور کنند و از برخورد سلیقه‌ای با آن بپرهیزند، تأثیرات مثبت و بنیادین این آثار ارزشمند در جامعه بروز و ثبوت پیدا می‌کند. این کارگردان سینما که به زودی ساخت فیلمی درباره شهید علم الهدی را آغاز خواهد کرد، معتقد است: اگر جشنواره فیلم دفاع مقدس، قانونمند شده و انگیزه‌های نهفته در پس آن آشکار شود، پتانسیل این را دارد که شانه به شانه جشنواره فیلم فجر و چه بسا قوی‌تر از آن ظاهر شود. شاه حسینی در ادامه به مشکلات نمایش فیلم‌های دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: نهادهایی مانند بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس در جریان تولید کمک‌های ارزنده‌ای به هنرمندان و فیلمسازان می‌کنند ولی در پروسه پخش، قدرتی نداشته و کاری از دستشان بر نمی‌آید. در نتیجه این آثار در زمان پخش به انبار سینمایی کشور روانه شده و لطمه‌های زیادی می‌خورند و کسی نیز برای تغییر این وضعیت اسفناک فکری اساسی نکرده و اقدامی نمی‌کند.


پسوند «فرهنگی» فحش تلقی می‌شود!

وی درباره نمایش بعضی از فیلم‌های دفاع مقدس درقالب سانس‌های محدود فرهنگی سینماها اظهارکرد: متاسفانه تعریف کلمات در کشور ما عوض شده‌است. به طور مثال ثبت نام در یک موسسه «غیر انتفاعی» منوط به پرداخت پول است در صورتی که با این وضعیت، «انتفاعی» می‌شوند. در زمینه پخش فیلم نیز کلمه «فرهنگی» تبدیل به «فحش» شده است. نویسنده فیلم «مجروح جنگی» در ادامه گفت: یک زمانی وقتی به فیلم کارگردانی عنوان «فرهنگی» داده می‌شد با غرور سرش را بالا می‌گرفت و احساس سربلندی می‌کرد ولی در حال حاضر وقتی به اثری، چنین عنوانی داده می‌شود یعنی اینکه سازنده آن فرد ابلهی است که خلاف جهت آب شنا می‌کند. شاه حسینی در پایان گفت: تا زمانی که شرایط اکران فیلم‌های دفاع مقدسی اصلاح نشده و عدالت درباره آثار فرهنگی رعایت نشود، پشت میز نشستن و دم زدن از ارزش‌های دفاع مقدس، هیچ ارزشی ندارد.

   نظرات:
ارسال نظر
نام
متن پیام
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری -1
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری - 2
بني‌اسرائيل و بني‌اسماعيل
رفتارشناسي سياسي پيامبر اعظم(ص)
به توانایی های بچه ها خوب جهت داده نمی شود
تجلی مبانی کابالیسم در رمان پائولو کوئلیو
مبانی هنرهای تجسمی در اسلام
كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است ـ طراحی و تولید: "خاکریز ایمان و اندیشه"