در انتظار صبح
گروه صبح روشن تماس با ما
ارسال به دوستان  چاپ
  تالیف رمان «راز فرشتگان» در نقد عرفان‌های کاذب و نوظهور


ارسال: سه شنبه - 4 بهمن 1390-11:14:39
رمان «راز فرشتگان» با هدف نقد ایده‌های عرفان‌های کاذب و نوظهور توسط حمیدرضا مظاهری‌سیف تالیف شد

حمیدرضا مظاهری‌سیف نویسنده و پژوهشگر عرفان‌های کاذب در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس با اشاره به نگارش رمان «راز فرشتگان» و انگیزه‌های خود از تالیف رمان در نقد عرفان‌‌های نوظهور گفت: فضای عرفان‌های کاذب یک ویژگی خاصی دارد که برای مخاطب عام عرضه می‌شود، مباحثی هم که در آثارشان ارئه می‌شود خیلی سهل و ساده است و برای این که اینها مخاطب عام را به عنوان گروه هدف قرار داده‌اند از قالب‌های ادبی به خصوص رمان خیلی استفاده می‌کنند و معمولا در کشور ما هم افرادی که توانسته‌اند این قالب را برای بیان آمورزهای خود به کار بگیرند موفق بود‌ه‌اند.
نویسنده کتاب «جریان‌شناسی انتقادی عرفان‌های نوظهور» در ادامه افزود: تجربه نقد عرفان‌های کاذب و معنویت‌های نوظهور نشان داد اگر بخواهیم در سطح علمی بحث کنیم و مبانی علمی این طیف را به چالش بکشانیم این نقد برای محافل آکادمیک مطلوب است اما مشکلی را در متن جامعه و حوزه فرهنگ عمومی حل نمی‌کند و عموم مردم از عرفان‌های کاذب اسنفاده می‌کنند بدون آن که خیلی متوجه آسیب‌های آن باشند.
مظاهری‌سیف خاطرنشان کرد: راه پیشگیری آن است که ما با همان ادبیات، در همان سطح و برای همان مخاطبی که عرفان‌های نوظهور آنان را نشانه گرفته‌اند محصول و مطلب ارائه دهیم و به نظر رسید که باید از ظرفیت‌های رمان استفاده کرد و با همین انگیزه بود که ایده رمان «راز فرشتگان» شکل گرفت.
وی در پاسخ به این سئوال که چه مقدار با مباحث تکنیکی داستان‌نویس آشنایی داشتید تا به نگارش این رمان بپردازید گفت: خیلی در فضای تکنیکی داستان‌نویسی مطالعه نداشتم اما با داستان‌های قرآنی از اوایل طلبگی انس داشتم و در حوزه تفسیر نیز فعال بودم و سعی کردم از همان دستمایه‌های اولیه استفاده کنم.
مظاهری‌سیف ادامه سخنان خود درباره سیر حرکتی این رمان نیز افزود: این رمان از زمان خلقت حضرت آدم شروع و به تدریح به دوران حاضر می‌رشد اما به دوران حاضر رسیدن رمان «راز فرشتگان» ناظر به نقد مستقیم عرفان‌های نوظهور نیست بلکه مسائل دیگری را دنبال می‌کند. قهرمان این داستان یک فرشته –که ناظر بر آفرینش انسان بوده- است که به عنوان راهنمای حضرت آدم به زمین می‌آید؛ بعد از مرگ حضرت آدم این فرشته به پیشنهاد جبرئیل در زمین می‌ماند تا فرزندان آدم را هدایت کنند که مسائل هابیل و قابیل و .. پیش می‌آید و البته شیطان نیز در این میان فعال است.
وی ادامه داد: سعی کردم در این داستان ایده‌های عرفان‌های نوظهور و آموزهای آن‌ها را از زبان نیروهای منفی بیان کرده و از طرف چهرهای مثبت جواب شبهات بیان ‌شود. خیلی مستقیم به مسائل نپرداخته شده است مثلا در بحث هابیل و قابیل و یا گفت‌وگوی شیطان و قابیل آموزهای عرفان‌های کاذب از زبان شیطان یا قابیل مطرح می‌شود و در قالب گفتگو بیان شبهات پاسخ داده می‌شود.
نویسنده کتاب «سیاست در دامان عرفان» در ادامه با اشاره به زمان صرف شده برای نگارش رمان گفت: بیش از دو سال صرف نوشتن این رمان شد، ابتدا حجم زیادی نداشت که به برخی دوستان داده و نظراتی نیز داده شد که برخی نظرات اعمال شد. به برخی داستان‌نویسان نیز داده شد اما بیشتر افراد غیرداستان‌نویس این رمان را خواندند که بازخورد خوبی داشت.
مظاهری‌سیف در خاتمه گفت: ناشر رمان «راز فرشتگان» انتشارات «عصر آگاهی» است که امیدواریم این اثر تا اوایل اسفند چاپ و تا نمایشگاه کتاب در اردیبهشت91 توزیع عمومی شود.

   نظرات:
ارسال نظر
نام
متن پیام
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری -1
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری - 2
بني‌اسرائيل و بني‌اسماعيل
رفتارشناسي سياسي پيامبر اعظم(ص)
به توانایی های بچه ها خوب جهت داده نمی شود
تجلی مبانی کابالیسم در رمان پائولو کوئلیو
مبانی هنرهای تجسمی در اسلام
كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است ـ طراحی و تولید: "خاکریز ایمان و اندیشه"