در انتظار صبح
گروه صبح روشن تماس با ما
ارسال به دوستان  چاپ
  چهارمین جشنواره بین المللی در انتظار صبح به کار خود پایان داد


ارسال: شنبه - 8 مرداد 1390-13:47:53
مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره بین المللی در انتظار صبح و تقدیر از برگزیدگان این جشنواره روز چهارشنبه 5 مرداد 1390 با حضور مسئولین سازمان تبلیغات اسلامی ، مسئولین دانشگاه سوره و جمعی از هنرمندان و دانشجویان در سالن سوره حوزه هنری تهران برگزار شد .

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمين سيد جواد موسوي هوايي معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي گفت : اتصال به انتظار امام زمان (عليه السلام) اتصال به همه خوبي هاست.
موسوي هوايي گفت : ما انسان ها مشتركات زيادي با حيوانات داريم و در برخي از امور از جمله بناسازي و زندگي جمعي برخي از حيوانات مانند موريانه و زنبور عسل از انسان پيشرفته تر هستند لذا نمي توان چنين اموري را ملاك انسانيت دانست.
معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي گفت : معنويت ريشه دار در اديان الهي و اتصال عميق و مستمر به اين منبع ، اصلي ترين ملاك انسانيت است.
وي افزود : معنويت هاي دروغين از قديم وجود داشته اند لذا بايد مراقب بود دام هايي كه در برابر گرايش فطري بشر به خدا ايجاد شده مردم را از معنويت الهي باز ندارد.
همچنین سیدمحمد صادق موسوی، معاون آموزش دانشگاه شهید مطهری طی سخنانی با اشاره به جایگاه هنر ، گفت: زبان هنر، احساس و عاطفه تأثیرگذاری‌اش بسیار سریع، عمیق و همه‌جانبه است و هنرمندان می‌توانند مفاهیم عالی دینی نظیر انتظار را به بهترین وجه منعکس کنند.
وی افزود: یکی از سؤالات مهمی که درباره انتظار مطرح می‌شود، این است که حضرت مهدی (عج) کی و چگونه ظهور می‌فرمایند و چطور می‌خواهند مردم جهان را ارشاد و هدایت کنند، به عبارت بهتر امام مهدی (عج) چگونه می خواهند با دنیای کنونی که پر است از سلاح‌های مخرب برخورد کنند.
موسوی تصریح کرد: اگر جواب این سؤال را مطابق تعالیم خود ائمه بدهیم می‌توانیم پاسخ بسیاری از انحرافات و کج‌اندیشی‌ها را بدهیم و سراغ بسیاری از آرا و تفکرات انحرافی نظیر فیلم "ظهور نزدیک است"، نرویم.
معاون آموزش دانشگاه شهید مطهری با بیان اینکه پاسخ این سؤال جهت‌گیری اصلی اندیشه مهدویت شیعی را نیز مشخص می‌کند، گفت: برای پاسخ به این سؤال به فرمایشی از امام محمد باقر (ع) در بیش از 150 سال قبل از تولد امام مهدی (عج) مراجعه می‌کنیم که فرمودند" وقتی قائم ما قیام کند دستش را بر روی سرهای مردم قرار می‌دهد و عقل‌های آنها را جمع می‌کند و اخلاق آنها را کامل می‌کند".
موسوی قیام حضرت مهدی را بر اساس حرکتی عقلانی، فرهنگی و اخلاقی دانست و افزود: حرکت امام مهدی (عج) با سلاح و شمشیر نخواهد بود، مگر می‌شود با شمشیر کشوری را فتح کرد، در صورتی که قبل از آن نتوانسته‌ باشیم، قلب‌های آنها را فتح کنیم.
معاون آموزش دانشگاه شهید مطهری خاطرنشان کرد: اگر این‌گونه به موضوع مهدویت نگاه کنیم، دیگر سراغ نشان دادن مصداق و تعیین وقت برای ظهور نمی‌رویم و از تعابیر جاهلانه و عوامانه استفاده نمی‌کنیم.
وی هنر را کمک‌کار عقل دانست و گفت: آنچه گفته شد، دفاع معقول از مسئله ظهور بود و هنرمندان باید بتوانند با زبان هنر که به مردم نزدیک‌تر است، پشتیبان مباحث عقلی باشند.
موسوی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: یک سال قبل از انقلاب هیچ آثاری از پیروزی نبود اما امام خمینی (ره) با دگرگون کردن عقول مردم و بدون استفاده از هیچ‌گونه سلاحی بالاترین و نورانی‌ترین انقلاب‌ها را انجام دادند و حتی یک گلوله نیز از ناحیه انقلاب‌کنندگان به طرف کسی شلیک نشد.انقلاب ایران کاملا یک حرکت فرهنگی بود.
معاون آموزش دانشگاه شهید مطهری افزود: بنابراین به جای پرداختن به مسایلی نظیر تعیین وقت ظهور و یا تعیین مصداق باید به سراغ ارشاد عقلی مردم برویم که اگر بلوغ فکری و اخلاقی مردم فراهم شد، امام مهدی ظهور می‌کند. می‌توان گفت بشریت دوران کودکی را پشت سر گذاشته و در دوران جوانی به سر می‌برد، دورانی که اگر مردم به بلوغ فکری دست یابند ظهور امام مهدی اتفاق می‌افتد.
اهدای جوایز و تقدیر از برگزیدگان ، اجرای تواشبح توسط گروه بین المللی ذکر و اجرای موسیقی از دیگر بخش های مراسم فوق بود .
   نظرات:
ارسال نظر
نام
متن پیام
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری -1
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری - 2
بني‌اسرائيل و بني‌اسماعيل
رفتارشناسي سياسي پيامبر اعظم(ص)
به توانایی های بچه ها خوب جهت داده نمی شود
تجلی مبانی کابالیسم در رمان پائولو کوئلیو
مبانی هنرهای تجسمی در اسلام
كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است ـ طراحی و تولید: "خاکریز ایمان و اندیشه"