در انتظار صبح
گروه صبح روشن تماس با ما
ارسال به دوستان  چاپ
  سهم اندک سینمای دینی و دفاع مقدس در میان فیلمنامه‌های ثبت شده


ارسال: دو شنبه - 9 خرداد 1390-09:18:08
طبق آماری که بانک فیلمنامه ثبت کرده است در دو ماه نخست سال 90 در حوزه سینمای دفاع مقدس هشت فیلمنامه و در حوزه سینمای تاریخی دو فیلمنامه ثبت شده است

به گزارش خبرنگار مهر، طبق آماری که نوع و تعداد فیلمنامه‌هایی را که از 22فروردین‌ماه تا 20 اردیبهشت‌ماه امسال در بانک فیلمنامه ثبت شده را مشخص می‌کند، ازمیان 234 فیلمنامه‌ ثبت شده، 8 فیلمنامه در حوزه دفاع مقدس و دو فیلمنامه تاریخی و دو فیلمنامه مذهبی است.
از میان نام‌هایی که این فیلمنامه‌ها را ثبت کرده‌اند نمی‌توان نام شناخته شده‌ای را دید، به جز علیرضا طالب‌زاده که فیلمنامه "شاهنامه" را در حوزه سینمای تاریخی نوشته است، علیرضا طالب‌زاده فیلمنامه‌های مجموعه‌های "دوران سرکشی" و "ساده‌دلان" را نوشته است.
در این حوزه فیلمنامه "کورش کبیر" هم ثبت شده که نویسنده فیلمنامه آن راحله باقراسلامی است، در حوزه سینمای مذهبی هم دو فیلمنامه "بازگشت یاران" نوشته علی حسینی و "مولودی" نوشته فرزانه فتاحی ثبت شده است. اما سهم سینمای دفاع مقدس ازفیلمنامه‌های ثبت شده بیشتر از دیگر فیلمنامه‌ها است.
از میان 8 فیلمنامه‌‌ای که در حوزه دفاع مقدس و در ماههای اول سال 90 ثبت شده نمی‌توان نام شناخته شده‌ای را دید، محمدحسین بنی‌احمدی فیلمنامه "و اینک بهشت" رادر این حوزه نوشته و حسین میرزایی فیلمنامه "جنگ یک طرفه" را ثبت کرده است، "مردی که هرگز نبود" نوشته لطفعلی خودسیانی و "سربازها کهنه نمی‌شوند" نوشته آرش بسطامی از دیگر فیلمنامه‌هایی است که امسال ثبت شده است.
فیلمنامه "دیدار" نوشته حسن شیخی، "O مثبت" نوشته ابوالفضل یوسفی، "انارهای ملس می‌رسند" نوشته محمد جعفر باقری‌نیا و فیلمنامه "رنج" نوشته مرتضی محمدی‌نیا هم دراین حوزه ثبت شده‌اند. با توجه به این که مدیران سینمایی دولت دهم، بارها عنوان کرده‌اند از سینمای دینی و اخلاق‌گرا حمایت می‌کنند، ثبت این تعداد فیلمنامه درحوزه دفاع مقدس، تاریخی و مذهبی نشان دهنده وضعیت نه چندان امیدوار کننده در این حوزه‌ها است.
البته طبیعی است که نمی‌توان انتظار داشت با بخشنامه و سفارش سینمای ملی و مذهبی رونق بگیرد، اگر بنا به این بود با توجه به شعارهای رنگارنگ مدیران، باید تعداد آثاری که در حوزه سینمای معناگرا، تاریخی، مذهبی و ... ساخته می‌شود بیشتر شود. حمایت مسئولان و توجه شان به مشکلاتی که بر سر راه سازندگان این فیلم‌ها هست و فیلمسازانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا، محمدعلی باشه‌آهنگر و احمدرضا درویش بارها به آن اشاره کرده‌اند می‌توان چهره‌های صاحب نام و مطرح این حوزه را برای فیلمسازی در زمینه دفاع مقدس ترغیب کند.
در فهرست منتشر شده نامی از فیلمنامه‌نویسان مهم این گونه سینمایی و فیلمسازان فعال آن دیده نمی‌شود، این موضوع را می‌توان از دو منظر بررسی کرد، کم رغبتی سینماگران باسابقه سینمای دفاع مقدس برای فعالیت در این حوزه، توجه جوان‌ها برای فعالیت در این حوزه به خاطر به دست آوردن حمایت‌های بعدی و فراهم شدن شرایط بعدی کار در فضای حرفه‌ای.
در دو سال گذشته کاهش تولیدات در سینمای معناگرا هم نشان دهنده کم‌توجهی مسئولان سینمایی به این گونه آثار است، اگرچه هرگز در ادوار مختلف تعریف روشن و واضح درباره تعاریف سینمای معناگرا یا سینمای ملی وجود نداشته و هر کس از ظن خود یار این تولیدات شده، اما کم توجهی مدیران سینمایی در کاهش تولیداتی در این زمینه موثر بودهاست.

ثبت این تعداد فیلمنامه در حوزه‌های دفاع مقدس، تاریخی و مذهبی نشان‌دهنده قابلیت‌های این نوع آثار است، اما انتظار می‌رود مدیران سینمایی در سال 90 زمینه‌ای برای رونق تولید این آثار فراهم کنند .

منبع ؛ خبرگزاری مهر

   نظرات:
ارسال نظر
نام
متن پیام
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری -1
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری - 2
بني‌اسرائيل و بني‌اسماعيل
رفتارشناسي سياسي پيامبر اعظم(ص)
به توانایی های بچه ها خوب جهت داده نمی شود
تجلی مبانی کابالیسم در رمان پائولو کوئلیو
مبانی هنرهای تجسمی در اسلام
كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است ـ طراحی و تولید: "خاکریز ایمان و اندیشه"