در انتظار صبح
گروه صبح روشن تماس با ما
ارسال به دوستان  چاپ
  خاطرات عزت‌شاهی و احمد احمد سریال می‌شود


ارسال: شنبه - 9 بهمن 1389-23:07:26
حمزه‌زاده گفت: بهترین فیلم‌های تاریخ سینما از آثار ادبی مشهور دنیا اقتباس شده است. بنابراین تبدیل آثار ادبی به فیلم و سریال در دستور کار جدی حوزه هنری قرار گرفته است.


به گزارش خبرنگار ادبیات برنا، نشست رسانه‌ای بررسی وضعیت تولید و انتشار کتاب و ادبیات انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) با حضور امیر حسین فردی مدیر مرکز آفرینش های حوزه هنری، محمد حمزه زاده مدیر عامل انتشارات سوره مهر و هدایت‌الله بهبودی مدیر دفتر ادبیات انقلاب حوزه هنری در انتشارات سوره مهر برگزار شد.
در ابتدای این نشست محمد حمزه زاده طی سخنانی اظهار کرد: حوزه هنری همزاد انقلاب است و جرقه اولیه حوزه هنری پیش از انقلاب اسلامی توسط عده ای از صاحب نظران فرهنگی و هنری زده شد. این افراد به این نتیجه می رسند که هر گونه فعالیت در حوزه کشور نیازمند فعالیت در حوزه هنر است.
همزمانی انقلاب اسلامی با فعالیت های ادبی و هنری حوزه هنری سبب شد بار عمده تولیدات حوزه انقلاب بر عهده حوزه هنری قرار گیرد. یکی از مراکز عمده تولیدات آثار انقلاب در حوزه پژوهش ، هنر و ادبیات حوزه هنری و سازمان اسناد انقلاب اسلامی است. هم اکنون نیز با توجه به گفته رهبر فرزانه انقلاب که توجه جدی تری نسبت به ادبیات حوزه انقلاب را طلب کرده‌اند، بار فعالیت دفاتر مرتبط با این امر سنگین تر می‌شود.

حمزه زاده در ادامه در باره قابلیت تبدیل آثار حوزه هنری به فیلم گفت: بهترین فیلم های تاریخ سینما مقتبس از آثار ادبی مشهور دنیا است. تبدیل آثار ادبی به فیلم وسریال در دستور کار جدی حوزه هنری قرار گرفته است. از همین رو، قرار است بر اساس خاطرات احمد احمد و عزتشاهی سریالی ساخته شود. هم‌چنین در این زمینه تلاش های فروانی در مورد رمان دا انجام شده است.

وی تصریح کرد: ابعاد کتابی مانند دا را نمی توان تنها در یک اقتباس سینمایی صرف منعکس کرد، به همین جهت مجموعه ای تصویری از رمان دا در حال تنظیم است و قرار است بخشی از این کتاب توسط راوی دا و هنرمندان این کتاب بازخوانی شود. بخش سینما و سریال ما برای آفرینش اثری در خور شان ادبیات حوزه انقلاب ودفاع مقدس نیازمند سرمایه گذاری و مشارکت نهادهای گوناگون است برای تبدیل دا به یک اثر سینمایی ما به یک شهر نیازمندیم که هزینه های فراوانی را می طلبد . در حال حاضر مجموعه مستند پرتره با نظارت مستند ساز توانا مهرداد اسکویی در حال تولید است که درآن به کتاب خاطرات احمد احمد ، مرضیه دباغ، سردار علی ناصری و بسیاری از شهدای دفاع مقدس می پردازد.

حمزه زاده در مورد تمهیدات سوره مهر در راستای گسترش بازار کتاب اظهار کرد: در مورد بازار یابی و توزیع در سال های گذشته ما با مشکلاتی مواجه بودیم اما امروز در این زمینه فعالیت های فراوانی داشته ایم برخی کتاب‌های ما در حال حاضر به چندین تیراژ می رسد. اما مساله کنونی ما مطالعه کتاب است. گاهی به دلیل توزیع نامناسب و حمایت های نهادهای دولتی و غیر دولتی تیراژ یک کتاب بالا می رود اما مورد مطالعه مخاطب قرار نمی گیرد.

مطالعه در سه مثلث تولید، توزیع و ترویج اتفاق می افتد در بخش تولید باید بر اساس نیازهای جامعه عمل کرد و شرایط مناسب برای تولید یک اثر در نظر گرفتن کیفیت و میزان استقبال مردم و اثری با ویژگی های موثر است.

وی عنوان کرد: کشور ما سالیان سال است که در زمینه توزیع و ترویج مشکل داشته چرا که همواره توزیع به گونه ای سنتی و قدیمی جریان داشته است ما شبکه فروش جدیدی را راه اندازی کردیم و در بیشتر استان ها فعالیت می کنیم نکته مهمی که در حوزه مطالعه وجود دارد تبلیغ کتاب و قانع کردن مخاطب برای خواندن کتاب است گاهی تبلیغات صورت می گیرد اما نوع آن تبلیغ اشتباه است از این رو کسانی باید در زمینه تبلیغات آثار ادبی فعالیت کنند که کتاب را مطالعه کرده باشند و در حال حاضر روابط عمومی حوزه بحث هایی را در راستای گسترش تبلیغات و ترغیب مردم به مطالعه مطرح کرده است.

مدیر انتشارات سوره مهر در مورد جذب مخاطبان گفت: همیشه در زمینه استقبال مخاطبان از آثار انقلاب اسلامی و دفاع مقدس شایعه هایی مبنی بر بی میلی مخاطبان شنیده می شود. اما ما که مرد عمل این میدانیم با توجه به کوتاهی هایی که در حوزه نشر و در زمینه انقلاب اسلامی صورت گرفته و البته در 7 و 8 سال گذشته این فعالیت ها به صورت جدی تری دنبال می شود می توانیم بگوییم که پر تیراژ ترین کتاب های بازار نشر مربوط به حوزه دفاع مقدس و جنگ است. مجموعه 25 جلدی قصه فرماندهان از دو میلیون 600 هزار نسخه گذشت. کتاب دا تبدیل به پرفروش ترین کتاب در سالهای اخیر شده است. فروش بالای این کتاب‌ها علاقه نسل کنونی به آگاهی از مسائل انقلاب و جنگ را نشان می‌دهد، آن‌ها سوال‌های فراوانی دارند و نیازمند پاسخ‌گویی به این سوالات‌اند. کسی در این زمینه آنها را هدایت و تشویق نمی‌کند و کتاب تنها منبع حقیقی آن‌ها است.

حمزه زاده افزود: مسائل حوزه کلی نشر تاثیری بر روند نشر ما نگذاشته است. مساله جدیدی که در مورد رکورد نشر حاصل از هدفمند کردن یارانه ها مطرح شده بر کار ما هیچ تاثیری نگذاشته است.

وی همچنین درباره شایعاتی که درباره کتاب "مردگان باغ سبز" اثر محمد رضابایرامی پیش آمده بود، به یکی از خبرنگاران توضیح داد: اصلاحاتی در این کتاب صورت گرفته است و سو تفاهم های ناشی از هم زمانی چاپ این اثر با وقایع سال 88 بر طرف شده است. اکنون بخش ابتدایی وانتهایی این اثر توسط نویسنده به رشته تحریر درمی آیدو بخش میانی این کتاب با رفع شبهات دوباره منتشر می‌شود.

حمزه زاده در مورد جنبه کمی و کیفی آثار انقلاب و دفاع مقدس گفت: تعداد کتاب های حوزه دفاع مقدس و ا نقلاب اسلامی با گذشت زمان بیشتر شده است. کتاب هایی که بعد از انقلاب نوشته شده بود زیاد بود اما کتاب هایی که به لحاظ کیفی قابل اعتنا باشد محدود بود. برخی افراد البته در آن زمان مانند نادر ابراهیمی در مورد زندگی امام مجموعه‌ای نوشتند که این مجموعه هنوز هم جز بهترین مجموعه های حوزه انقلاب است. به هر حال ما در زمینه کمی و کیفی روند رو به رشدی را طی می‌کنیم.

منبع ؛ خبرگزاری برنا

   نظرات:
ارسال نظر
نام
متن پیام
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری -1
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری - 2
بني‌اسرائيل و بني‌اسماعيل
رفتارشناسي سياسي پيامبر اعظم(ص)
به توانایی های بچه ها خوب جهت داده نمی شود
تجلی مبانی کابالیسم در رمان پائولو کوئلیو
مبانی هنرهای تجسمی در اسلام
كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است ـ طراحی و تولید: "خاکریز ایمان و اندیشه"