در انتظار صبح
گروه صبح روشن تماس با ما
ارسال به دوستان  چاپ
  حرف‌های ناگفته زیادی‌ از دفاع مقدس برای اجرا در تئاتر مانده است


ارسال: پنج شنبه - 14 شهريور 1392-17:43:47
مسافر آستانه با بیان اینکه حرف‌های ناگفته‌ای از دفاع مقدس برای اجرا در صحنه تئاتر باقی مانده است، گفت: ما به عنوان هنرمندان وظیفه داریم تا به کشف آنها و ارائه آن به مردم بپردازیم.

 

 
به گزارش خبرگزاری فارس، بخش اول مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با حضور هنرمندان شرکت‌کننده و جمعی از مسئولین همچون حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره، جواد جباری مدیر عامل بنیاد روایت، حفیض‌‌الله رفیعی رئیس انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز، محمد حسین فرهنگی نماینده مجلس، علوی مدیرعامی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و ... در مجتمع فرهنگی هنری شهر تبریز برگزار شد.
حسین مسافر آستانه دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت اظهار داشت: جشنواره‌ای که در آن قرار داریم در بخش‌های کودک و نوجوان و عروسکی و خیابانی با شکوه بسیار بالایی برگزار شد به همین جهت وظیفه می‌دانم تا به مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و همکارانشان خسته نباشید بگویم.
وی افزود: این جشنواره همچنان ادامه دارد و بخش صحنه‌ای آن همزمان با هفته دفاع مقدس در تهران برگزار می‌شود.
مسافر آستانه با بیان اینکه هنوز حرف‌های ناگفته‌ای از دفاع مقدس برای اجرا در صحنه تئاتر باقی مانده است، گفت: ‌با همه ارزش‌هایی که هنوز دریافت نکرده‌ایم و هنوز ناگفته‌هایی از دوران دفاع مقدس باقی مانده، ما به عنوان هنرمندان وظیفه داریم تا به کشف آنها و ارائه آن به مردم بپردازیم. اگر دوران جنگ سخت مثل دفاع مقدس تمام شده،‌ هنوز جنگ نرم ادامه دارد. تفاوت جنگ ما و دفاع مقدس این بود که کشتن و کشتار مغلوب بود و ریخته شدن خون رزمندگان برای ما پیروزی.
دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت تاکید کرد: ملتی که به فرهنگ مقاومت مجهز باشند هرگز ذلت را نمی‌پذیرند. ترویج فرهنگ مقاومت رسالت هنرمندان است.
سپس شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز طی سخنانی گفت: ما آمادگی خودمان را برای برگزاری و میزبانی کامل دوره بعدی این جشنواره اعلام می‌کنیم.
وی افزود: جامعه هنری در دفاع مقدس فعال بوده و حال پس از گذشت سال‌ها باید تلاش کنیم تا هنرمندان بتوانند ایثارگری‌های آن دوران را به تصویر بکشند. ما در شورای شهر و شهرداری نیز اقداماتی را در این رابطه انجام دادیم که نمونه آن افتتاح موزه دفاع مقدس است.
مدیرعامل بنیاد روایت فجر یکی از دیگر سخنرانان این مراسم بود. جباری در ابتدای سخنانش به خاطره‌ یک خانواده از شهدای گمنام پرداخت و گفت: این جشنواره سالیان سال است که برگزار می‌شود و 12 دوره به عنوان دفاع مقدس برگزار شد. سپس با وقفه‌ای کوتاه از دوره پیش با عنوان مقاومت ادامه پیدا کرد. بحث‌های منطقه‌ای موضوع بیداری اسلامی و اتفاقاتی که در کشورهای اروپایی افتاد مقدمه‌ای را فراهم کرد تا عنوان مقاومت را برای این جشنواره برگزینیم و جشنواره را به صورت فراتر از موضوع دفاع مقدس برگزار سازیم. لذا این عنوان بهترین نام برای این جشنواره بود.
جباری با بیان اینکه دفاع مقدس تمام نشده است، گفت: بعد از جنگ تحمیلی حملات دشمنان همچنان ادامه دارد، اما سلاح‌شان تغییر کرده است اخیرا هم با حملات اقتصادی این جنگ را ادامه می‌دهند. اینجاست که اصحاب هنر رسالت‌شان بیش از پیش برای مقابله با دشمنان به چشم می‌آید. هنرمند ما در صورتی می‌تواند موضوع مقاومت را به مردم انتقال دهد که چند قدم از مردم پیش باشد که این امر نیازمند کسب اطلاعات علمی روز دنیاست.
وی در پایان خاطرنشان کرد: دمیدن روح تعهد، امید، مقاومت، هویت‌مداری و عزت ملی از وظایفی است که هنرمندان باید در آثارشان لحاظ کنند.
 
 
   نظرات:
ارسال نظر
نام
متن پیام
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری -1
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری - 2
بني‌اسرائيل و بني‌اسماعيل
رفتارشناسي سياسي پيامبر اعظم(ص)
به توانایی های بچه ها خوب جهت داده نمی شود
تجلی مبانی کابالیسم در رمان پائولو کوئلیو
مبانی هنرهای تجسمی در اسلام
كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است ـ طراحی و تولید: "خاکریز ایمان و اندیشه"