در انتظار صبح
گروه صبح روشن تماس با ما
ارسال به دوستان  چاپ
  موعودگرايی تئوری اديان الهی برای آينده بشر است


ارسال: جمعه - 25 تير 1389-19:28:04
دبيركل شورای عالی آموزش و پرورش، امروز، 22 تيرماه، در مراسم افتتاحيه سومن جشنواره بين‌المللی در انتظار صبح با بيان تئوری‌های مختلف بشری برای آينده جهان، موعود گرايی را تئوری اديان الهی برای آينده بشريت عنوان كرد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) مهدی نويد، دبيركل شورای عالی آموزش و پرورش، امروز، 22 تيرماه، در مراسم افتتاحيه سومين جشنواره بين‌المللی «در انتظار صبح» با بيان اين مطلب كه وقتی بحث از مهدويت مطرح می‌شود در حقيقت بحث از آينده زندگی بشر و امامی است كه آينده جهان را خواهد ساخت، گفت: اگر در گذشته اين مسئله صرفاً يك مسئله دينی بود اما امروزه به يك بحث علمی و آكادميك در جهان تبديل شده است.
وی افزود: بحث آينده پژوهی اكنون به يك رشته دانشگاهی و علمی تبديل شده و در بسياری از كشورهای جهان اين رشته دانشگاهی در سطح دكتری تدريس می‌شود و در كشور ما هم اخيراً اين رشته در چند دانشگاه در سطح دكتری تدريس می‌شود.
دبيركل شورای عالی آموزش و پرورش در ادامه سخنان خود با اشاره به مكاتب فكری كه در جهان حاكم بوده و آينده بشر را بر اساس تفكر خود پيش‌بينی كرده‌اند، به انديشه ماركسيستی اشاره كرد و گفت: متفكران اين نظريه آينده بشر را در كمونيسم و سوسياليسم می‌ديدند، ولی پس از دهه‌ها حضور اين تفكر در جامعه بشری با فروپاشی شوروی اين نظريه شكست خورد.
وی ادامه داد: پس از فروپاشی ماركسيست، فوكوياما نظريه پايان تاريخ را مطرح كرد و ليبرال دموكراسی حاكم بر غرب را بهترين مدل در سطح جهان عنوان كرد و اكنون بخش اعظمی از جهان تحت تأثير اين نظريه قرار دارد، اگر چه در سال‌های اخير خود فوكوياما نقد‌هايی را بر انديشه‌های خود مطرح كرده است.
نظريه سومی كه نويد در مورد آن سخن گفت نظريه جنگ تمدن‌های هانتينگتون بود، وی در تشريح اين نظريه گفت: هانتينگتون معتقد است چند فرهنگ بزرگ حاكم بر جهان خواهند شد و در آينده شاهد مبارزه اين تمدن‌ها خواهيم بود كه اصلی‌ترين جنگ، جنگ بين تمدن اسلامی با تمدن مسيحی است.
دبيركل شورای عالی آموزش و پرورش در ادامه به تئوری مطرح شده از سوی اديان الهی اشاره كرد و گفت: در كنار اين تئوری‌ها يك تئوری را نيز اديان الهی مطرح كرده‌اند و معتقدند بشر به سمت آينده موعود در حال حركت است و آن آينده‌ای است كه در اديان مختلف به زبان‌های مختلف تحت عنوان موعود گرايی ارائه شده و به نظر می‌رسد علی‌رغم تشابه زياد اين تئوری بين اديان آسمانی كامل‌ترين تصوير را از آن اسلام و تشيع مطرح كرده است.
وی با اشاره به اينكه در گذشته سخن از دين گفتن در محيط‌های دانشگاهی به معنای عنوان كردن يك سخن غير علمی و خرافه بود، اظهار كرد: همان كسانی كه در گذشته ادعای عدم نياز به خدا و معنويت را مطرح می‌كردند امروزه در تمامی مباحث علمی از جمله؛ جامعه شناسی، روانشناسی و ... بيش از گذشته از نياز انسان به خداوند و معنويات سخن می‌گويند.
نويد تصريح كرد: آينده بشر دينی و خداباورانه خواهد بود و بر اساس ديدگاه موعود گرايی زندگی بشر به سمتی حركت می‌كند كه هيچ قطعه‌ای از زمين باقی نخواهد ماند مگر اينكه ندای توحيد و نبوت از آن به گوش برسد.
وی با اشاره به ويژگی‌های خاص حكومت حضرت مهدی (عج) و ويژگی‌های شخصی ايشان تأكيد كرد: اين ويژگی‌ها اكنون از نظر علمی قابل مطالعه و بررسی است.
نويد با اشاره به مطرح شدن حكومت جهانی برای حضرت مهدی(عج) و همچنين ديده شدن چهره ايشان و شنيده شدن صدای ايشان توسط همه مردم دنيا در آن واحد، گفت: اگر چه اين مسائل هزار و 400 سال پيش مطرح شده اما شيعيان با توجه به پذيرش سخنان ائمه اطهار اين مسائل را باور كردند اگر چه در آن دوران پذيرفتن اين مسائل بسيار مشكل بود اما اكنون با پيشرفت جوامع و به وجود آمدن تكنولوژی‌های جديد همچنين داير شدن سازمان‌های بين المللی در سراسر دنيا، اين مسائل بسيار قابل لمس شده است.
وی در پايان سخنان خود تأكيد كرد: در انديشه دينی ما خداباوری در تمام جهان با ظهور امام زمان (عج) رخ خواهد داد اما مسئله‌ای كه باقی می‌ماند رابطه ما با اين اتفاق است، آيا منفعل هستيم؟ آيا نظاره‌گريم يا می‌‌توانيم فعال و بسترآفرين باشيم؟
وی در پايان سخنانش از تمامی كسانی كه به امر تبيين هنری مهدويت و ظهور اقدام كرده‌اند، تشكر كرد.
يادآوری می‌شود،اين جشنواره به همت گروه صبح روشن امور شاهد و ايثارگر مؤسسه آموزش عالی سوره با حضور عيسی عليزاده، رئيس سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور، مهندس مهدی نويد، دبيركل شورای عالی آموزش و پرورش و دکتر محمد روشن، رئيس مؤسسه آموزش عالی سوره، در محل اين موسسه برگزار شد.
   نظرات:
ارسال نظر
نام
متن پیام
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری -1
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری - 2
بني‌اسرائيل و بني‌اسماعيل
رفتارشناسي سياسي پيامبر اعظم(ص)
به توانایی های بچه ها خوب جهت داده نمی شود
تجلی مبانی کابالیسم در رمان پائولو کوئلیو
مبانی هنرهای تجسمی در اسلام
كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است ـ طراحی و تولید: "خاکریز ایمان و اندیشه"