در انتظار صبح
گروه صبح روشن تماس با ما
ارسال به دوستان  چاپ
  جشنواره سينمايی به صرف عنوانی دينی، ارزشی نمی‌شود


ارسال: دو شنبه - 30 فروردين 1389-16:07:14
جشنواره‌های مناسبتی يا دينی برای اينكه از تاثيرگذاری لازم بهره برند، تنها نبايد به عنوانی دينی بسنده كنند، بلكه بايد در معنا و مفهوم نيز وفادار به نام خود باشند.


«مهدی صباغ‌زاده» كارگردان سينما در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ايرانی (ايكنا) با بيان اينكه جشنواره‌های دينی نبايد تنها به نام خلاصه شود اظهار كرد: جشنوارهای دينی و ارزشی به دليل ارتباطی كه با اعتقادات مردم دارد از جايگاهی مهم در هنر هفتم بهره می‌برد، به شرطی كه تنها از نامی دينی بهره نبرد، بلكه مفهوم و كاركردش نيز همچون عنوانش باشد.

وی افزود: متاسفانه در جشنواره‌های موضوعی معمولاً شاهديم كه به هر شكل ممكن می‌خواهند فيلمی را به موضوع مورد نظر رويداد مورد نظر مرتبط كنند. رويكردی غلط كه باعث سطحی‌نگری در چنين فستيوال‌هايی شده است.

كارگردان فيلم «خانه خلوت» به مطلب فوق اضافه كرد: به عقيده من، برای رهايی از اين معضل بايد در ابتدا به فكر در خلق اثر بود، البته توليدی كه با شتاب و سفارش‌نگری همراه نباشد تا در ادامه بتوان محور و مفهوم مورد نظر را به بيننده منتقل كرد.

اين فيلمساز ديگر ضعف‌های جشنوارهای مناسبتی را چنين ذكر كرد: يكی از نقصان‌های بارز جشنواره‌های مناسبتی، حال می‌خواهد رويكردی دينی داشته باشد يا اجتماعی، اين است كه، اين فستيوال‌ها دوام و تداوم لازم را ندارند، زيرا ممكن است بعد از گذشت چند دوره، ديگر برگزار نشوند.

صباغ‌زاده مثال زد: برای نمونه سال‌ها پيش جشنواره در اروميه برگزار می‌شد كه مفاهيم مرتبط با خانواده را مورد توجه قرار می داد، اما متاسفانه با وجود بالا بودن كيفيت، اين رويداد بعد از يك دوره ديگر برگزار نشد.

اين تهيه‌كننده سينما با اشاره به كميت بالای جشنواره‌های سينمايی گفت: مسئله ديگر كه بايد بدان اشاره كرد اين مهم است كه كميت جشنواره‌های سينمايی به اندازه‌ای بالا رفته كه ديگر از اهميت آن كاسته شده است و همين مسئله سبب افول آن شده است، البته در اين ميان بايد حساب جشنواره فيلم فجر را از ديگر فستيوال‌های سينمايی جدا كرد، زيرا از كيفيت الف بهره می‌برد.

وی در پاسخ به اين سوال كه اگر شما مسئول برگزاری يك جشنواره سينمايی بوديد چه تمهدياتی را برای بالا بردن كيفيت می‌انديشيد، گفت: البته جواب سوال شما را بايد زمانی دهم كه اين پيشنهاد به من ارائه شود، اما در مجموع هر هنرمند يا مسئولی در چنين مواقعی تفكراتی در ذهن دارد كه برای بالا

رفتن_ كيفيت_ جشنواره مورد نظر در پی محقق كردن آن خواهد بود.

اين كارگردان در پايان سخنان خود چنين نتيجه‌گيری كرد: جشنواره‌های سينمايی نتوانسته‌اند آنچنان كه لازم است بر كليت سينما تاثيرگذاری مثبت داشته باشند، چراكه شاهديم با وجود برگزاری اين تعداد جشنواره‌ سينمايی، اكثر توليدات روی پرده از كيفيت لازم بهره‌مند نيست.

   نظرات:
ارسال نظر
نام
متن پیام
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری -1
خلاصه ای از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران شهید مطهری - 2
بني‌اسرائيل و بني‌اسماعيل
رفتارشناسي سياسي پيامبر اعظم(ص)
به توانایی های بچه ها خوب جهت داده نمی شود
تجلی مبانی کابالیسم در رمان پائولو کوئلیو
مبانی هنرهای تجسمی در اسلام
كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است ـ طراحی و تولید: "خاکریز ایمان و اندیشه"